Obchody Roku Aleksandry Piłsudskiej - patronki naszej szkoły

Zaproszenie na miejskie obchody roku Aleksandry Piłsudskiej

zaproszenie_Pilsudska1.jpgzaproszenie_Pilsudska2.jpg

Gazetka okolicznościowa z okazji święta patronki szkoły

gazetka1.jpggazetka2.jpggazetka3.jpggazetka4.jpg

Media i goście o miejskich obchodach Roku Aleksandry Piłsudskiej:

TVS Suwałki- film z oficjalnej części uroczystości

 Suwalki.info , Dwutygodnik Suwalski, Radio5,  UM SuwałkiRadio Białystok, Pogodne Suwałki

 

 list pani Justyny Orłowskiej - Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej

post wicewojewody podlaskiego pani dr Bogumiły Szczerbińskiej

post posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pana Jarosłąwa Zielińskiego

post posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pana Stefana Krajewskiego

 

 

W szkole:

Uroczystość okiem szkolnych redaktorów

Konkursy z okazji Roku Aleksandry Piłsudskiej

 

Rozmawiamy o patronce w Radiu 5

Udział w zajęciach poświęconych A. Piłsudskiej w Muzeum im. M. Konopnickiej w Suwałkach

Obchody Roku Andrzeja Wajdy

21 lat temu, o czym zapewne wie niewielu, gościł w naszej szkole Andrzej Wajda - ceniony reżyser i senator ziemi suwalskiej. Była to druga wizyta Mistrza w budynku SP2. Zapraszamy na krótką lekcję historii z Wajdą w  tle.

Pierwszy pobyt Andrzeja Wajdy w naszej szkole miał miejsce w 1989 i związany był z uroczystością nadania imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego i ponownego wręczenia sztandaru mieszczącej się tu wówczas Szkole Podstawowej nr 1. 

Najpierw wyjaśnijmy, dlaczego było to ponowne wręczenie sztandaru i jaki to ma związek z reżyserem. 
W 1934 roku, kiedy uczniowie rozpoczęli naukę w budynku naszej szkoły, miały tu siedzibę Szkoła Powszechna nr 2 (żeńska) i Szkoła Powszechna nr 1 (męska). Każda ze szkół posiadała swój sztandar: "Dwójka"  ufundowany przez absolwentki szkoły,  natomiast "Jedynka" ze składek rodziców i z dochodów Spółdzielni Uczniowskiej. Oba sztandary przetrwały wojnę, jednak inaczej potoczyły się ich losy. Sztandar "Dwójki", ukryty po wybuchu wojny, po 50 latach odnalazł się i i wrócił na swoje honorowe miejsce w szkole. Natomiast sztandar "Jedynki", mimo iż przetrwał wojnę, na skutek zmian politycznych został zniszczony. Ocalały tylko jego fragmenty, które przekazano szkole w 1989 roku. I tu w historię szkoły wkracza postać Andrzeja Wajdy. Reżyser podjął się odrestaurowania zniszczonego sztandaru. Uroczystość nadania szkole imienia i ponownego wręczenia już odnowionego sztandaru odbyła się 11 listopada 1989 roku.  Andrzej Wajda uczestniczył w niej jako gość honorowy.

2 4

W 2000 roku reżyser otrzymał tytuł "Honorowy Obywatel Miasta Suwałk" i znalazł czas, by spotkać się z młodzieżą oraz pracownikami "Jedynki" i "Dwójki", co dokumentują zamieszczone niżej zdjęcia.

 1

Andrzej Wajda miał nas jeszcze odwiedzić. Nie zdążył. Zmarł w 2016 roku. 

 

Obchody 100-lecia "Dwójki"

okladka

 

Broszura "100 LAT SUWALSKIEJ DWÓJKI"  obejrzyj/pobierz tutaj

Jubileusz 100 - lecia SP2 w obiektywie obejrzyj tutaj

Media o jubileuszu:  UM Suwałki    TVP Suwałki    Radio 5    Suwalki.info

Msza Święta w intencji społeczności szkolnej facebook    strona www szkoły

Listy gratulacyjne przesłane na ręce dyr. Ewy Brzozowskiej

Minister Edukacji Narodowej Pan Dariusz Piontkowski  do uczestników uroczystości jubileuszowych.

List Posła Rzeczpospolitej Polskiej Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego

Gość Radia 5  dyr. Ewa Brzozowska - wywiad  z okazji zbliżających się obchodów 100-lecia szkoły  obejrzyj tutaj 

 

 

zaproszenie 3

ZAPROSZENIE

SERDECZNIE ZAPRASZAM  UCZNIÓW, ABSOLWENTÓW, BYŁYCH I OBECNYCH PRACOWNIKÓW, RODZICÓW I PRZYJACIÓŁ "DWÓJKI"  NA UROCZYSTE OBCHODY 100-LECIA POWSTANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2  Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ALEKSANDRY PIŁSUDSKIEJ W SUWAŁKACH.

 

3 listopada 2019 roku o godz. 1200 w konkatedrze pw. św. Aleksandra odbędzie się msza w intencji byłych i obecnych uczniów oraz pracowników szkoły.

   8 listopada 2019 roku o godzinie 1100 nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji jubileuszu szkoły, a następnie uroczystość z udziałem zaproszonych gości.

dyrektor szkoły

Ewa Brzozowska

Grób rodziny naszej Patronki, którym od wielu lat opiekują się uczniowie "Dwójki". W roku jubileuszu podjęto decyzję o naprawie betonowego otoczenia nagrobka. Prace remontowe wykonała zaprzyjaźniona ze Szkołą firma "BETONEX".

Czytaj więcej...

Gazetka okolicznościowa (11.11.2018r.)

jednodniowka 2018Gazetka okolicznościowa w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

 

 

 

 

 

 

 

Święto Szkoły (11.11.2015r.)

Gazetka okolicznościowa w 95-lecie powstania szkoły i 80-lecie nadania sztandaru

1jednodniowka.jpg2jednodniowka.jpg3jednodniowka.jpg4jednodniowka.jpg

Pożegnanie

pilsudskaZ żalem informujemy o śmierci Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, córki patronów naszych szkół - Marszałka Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Piłsudskiej .

Żegnamy honorowego obywatela Suwałk, wspaniałego Człowieka i patriotkę odznaczoną Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „bohaterską postawę i męstwo wykazane podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w popularyzowaniu historii i tradycji Narodu Polskiego oraz pielęgnowanie pamięci o dokonaniach Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Cześć jej pamięci.

Dyrektor, rada pedagogiczna i młodzież

Zespołu Szkół nr 8 w Suwałkach

 

JUBILEUSZ SUWALSKIEJ JEDYNKI I DWÓJKI

jubileusz

Uroczystości w Zespole Szkół nr 8 w dniu 10 listopada 2009 roku miały wyjątkowy charakter ponieważ świętowaliśmy:

  • 90-lecie powstania Szkoły Podstawowej nr 2 i byłej Szkoły Podstawowej nr 1 w Suwałkach,
  • 75-lecie nadania Szkole Podstawowej nr 2 imienia Aleksandry Piłsudskiej,
  • 75- lecie wręczenia sztandarów szkołom podstawowym,
  • 10-lecie istnienia gimnazjum.

Gimnazjum nr 1 otrzymało imię i sztandar Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nadanie szkole imienia Marszałka to powrót do tradycji, bowiem już 5 listopada 1934r. wręczono Powszechnym Szkołom nr 1 i nr 2 sztandary: im. Józefa Piłsudskiego Szkole Powszechnej nr 1 (męska) i Aleksandry Piłsudskiej Szkole Powszechnej nr 2 (żeńska). W 1989 roku nadano imię Marszałka Józefa Piłsudskiego i przywrócono prawo do posiadania sztandaru Szkole Podstawowej nr 1, a wiosną 1990 roku nadano imię Aleksandry Piłsudskiej i przywrócono prawo do posiadania sztandaru Szkole Podstawowej nr 2 w Suwałkach. W 2002 roku Szkoła Podstawowa nr 1 przestała istnieć. W jej miejsce powstało Gimnazjum nr 1, które przejęło historię i tradycję Szkoły Podstawowej nr 1.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. W święcie szkoły uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, kuratorium, uczniowie, absolwenci, obecni i byli nauczyciele.

Niniejsza publikacja stanowi zapis z kart historii naszej szkoły, najstarszej w mieście placówki oświatowej.

Czytaj więcej...

Obchody Święta Niepodległości 2014

96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po raz kolejny stała się okazją do uroczystego świętowania. Szczególnie podniosły charakter miały miejskie obchody 11 listopada, gdyż wiązały się z ceremonią odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego. Jako że jesteśmy jedyną szkołą w mieście noszącą zaszczytne imię Marszałka, dostąpiliśmy zaszczytu wygłoszenia przemówienia o naszym patronie. Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego.

Po mszy w konkatedrze Świętego Aleksandra przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, służby mundurowe, przedstawiciele szkół i licznie zgromadzeni suwalczanie przeszli pod pomnik. Uczeń klasy III D gimnazjum Jan Wiśniewski został zaproszony do odsłonięcia pomnika. Delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły złożyła u stóp Marszałka kwiaty, a Iga Borejszo i Zuzanna Filipowicz z kl. III B opowiedziały zebranym o patronie gimnazjum - człowieku związanym z Suwałkami i naszą szkołą przez swoją żonę Aleksandrę.

Odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Wcześniej, na terenie szkoły, uczniowie Zespołu Szkół nr 8 w Suwałkach uczestniczyli w akademii. Spektakl zatytułowany „Droga do niepodległości” przygotowały p. Ewa Brzozowska i p. Małgorzata Poznańska. Występom artystów z koła teatralnego działającego przy bibliotece gimnazjum towarzyszył chór pod kierunkiem p. Anny Czapli, a oprawę filmową przygotował p. Karol Górski.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości.

Obchody Święta Niepodległości 2013

20140210 124719

 

Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczy w Ogólnopolskiej akcji społecznej „Mamy Niepodległą” Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego w dniach 4 -11 listopada 2013. 

W związku z tym przygotowaliśmy szereg działań mających na celu upamiętnienie Święta Niepodległości oraz obchody Święta Szkoły związane z patronem Marszałkiem Józefem Piłsudskim:

 

prez1film

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...