Z wizytą w Muzeum Okręgowym

DSC00314Tym razem klasa IVc odwiedziła Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Cóż zobaczyli tam wychowankowie pani Izabeli Kruszko? Zapraszamy do zapoznania się z ich relacją.

11 grudnia wybraliśmy się po raz pierwszy z naszą wychowawczynią do Muzeum Okręgowego.

Po muzeum oprowadzała nas pani Grażyna Augustowska. Najpierw zwiedziliśmy wystawę okolicznościową „Suwalszczyzna według Oskara Kolberga”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu i pracy wybitnego etnografa, badacza folkloru, kompozytora. Oglądaliśmy ubiory, narzędzia i wyposażenie chat. Poznaliśmy zwyczaje ludzi mieszkających dawniej na Suwalszczyźnie. Pani przewodniczka przeczytała nam także jedną z ponad sześciuset bajek napisanych przez Oskara Kolberga.

Następnie przeszliśmy do pomieszczeń, w których znajdują się wystawy stałe. Zwiedziliśmy wystawę poświęconą Alfredowi Wieruszowi - Kowalskiemu. Obejrzeliśmy zgromadzone przedmioty należące do wybitnego malarza oraz jego obrazy.

Mieliśmy także okazję zwiedzenia dwóch wystaw historycznych - „Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży” oraz „Na dziejowym trakcie.”

Podziwialiśmy pustynię lodową, wyroby z kamienia i kości. Największe zainteresowanie wzbudziła w nas rekonstrukcja szałasu sprzed 10,5 tysiąca lat. Oglądaliśmy kurhany jaćwieskie i popielnice, w których składano szczątki zmarłych.

Kolejnych niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wystawa poświęcona Suwałkom od założenia miasta aż do 1989 roku. Była to dla nas „żywa lekcja historii”, podczas której poznaliśmy dzieje naszego miasta i jego mieszkańców.

Podobał nam się nowoczesny wystrój wszystkich wystaw, efekty dźwiękowe, stanowiska multimedialne. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia muzeum. Naprawdę warto!!!

Uczniowie klasy IV c