Gimnazjalisto, i co dalej?... XI Suwalskie Spotkania Edukacyjne
- Szczegóły
- Opublikowano: 04-04-14
- Autor: Magdalena Kaszkiel
Uczniowie klas III naszego gimnazjum wzięli udział w XI Suwalskich Spotkaniach Edukacyjnych, które odbyły się w piątek – 28 marca w Zespole Szkół nr 2 . Młodzież mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych z Suwałk i okolic.
Na „targach” swoje propozycje dalszego kształcenia zaprezentowało 15 szkół ponadgimnazjalnych, w tym 13 suwalskich szkół oraz 2 spoza Suwałk, tj. Technikum Leśne w Białowieży i Zespół Szkół w Dowspudzie. Szkoły „kusiły” gimnazjalistów poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów, nowościami technologicznymi, pokazami np. fryzjerstwa.
W tym roku w szkołach technicznych i zawodowych pojawiły się nowe kierunki kształcenia, m.in. takie jak: technik technologii żywności, operator obrabiarek skrawających, mechanik monter maszyn i urządzeń. W poprzednim roku także otwarto nowe kierunki, m.in. technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Specjalności te tworzone są w oparciu o doświadczenia i informacje od lokalnych pracodawców. Pracodawcy mówią też o zatrudnienia w przyszłości części uczniów po tych kierunkach, gdyż poprzez praktyczną naukę zawodu w ich przedsiębiorstwach mogą zdobyć umiejętności i kwalifikacje niezbędne w wykonywanej w przyszłości pracy.
Natomiast licea ogólnokształcące też przyciągają uwagę przyszłych uczniów bogatą i często niekonwencjonalną ofertą. Wszystkie licea opisują w swoich propozycjach kierunki, na jakich po ukończeniu nauki w danej klasie można podjąć studia. III Liceum Ogólnokształcące dodatkowo nadaje klasom nazwy łączące się z przyszłymi studiami, np. klasa medyczna (wcześniej zwana klasą biologiczno-chemiczną), klasa ekonomiczna (klasa matematyczna z geografią i językiem angielskim) czy klasa politechniczna (matematyczno-fizyczna z informatyką). I Liceum Ogólnokształcące proponuje wybór przedmiotu wiodącego (matematyka lub biologia), a kolejne 2 przedmioty rozszerzone uczeń wybiera pod koniec klasy I. Ich nauka realizowana będzie w klasach międzyoddziałowych, ma to wydłużyć czas na podjęcie ostatecznej decyzji co do kierunku dalszego kształcenia i studiów. IV Liceum już kolejny rok zaprasza do nauki w klasie integracyjnej ( klasa liczy 15 uczniów pełnosprawnych i 3-5 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego), z rozszerzonym językiem angielskim, chemią i biologią, uczniami podczas zajęć opiekuje się dodatkowo pedagog wspomagający.
Uczniowie klas III podczas targów mogli przemyśleć swoje plany, co do wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i zweryfikować czy oby na pewno są one właściwe. Dla tych, którzy są jeszcze niezdecydowani, szkoły ponadgimnazjalne organizują dni otwarte.
Więcej informacji znajdziesz w Informatorze dla kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych…
oraz na stronach internetowych szkół ponadgimnazjalnych.
Zapraszamy też do korzystania z porad szkolnego doradcy zawodowego – przyjdź i umów się na spotkanie indywidualne!(gabinet pedagoga)